ENGLISH
یکشنبه, 30 اردیبهشت 1397 - 6 رمضان 1439 - May 20, 2018
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  ثبت خانه محمود سیدهاشمی یزد در فهرست آثار ملی کشور

  مدیرکل میراث فرهنگی یزد از ثبت خانه محمود سیدهاشمی در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، "فاطمه دانش یزدی" مدیرکل میراث فرهنگی استان اظهار داشت: خانه تاریخی محمود سیدهاشمی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و نامه ثبت آن از سوی سازمان میراث فرهنگی به استانداری یزد ابلاغ شده است.

  وی با اشاره به اینکه خانه محمود سید هاشمی از خانه های ارزشمندی است که در داخل بافت تاریخی یزد با سبک معماری حیاط مرکزی و کلاه فرنگی واقع شده است؛ گفت: این بنا دارای یک ورودی در جهت جنوب است که به صورت حیاط مرکزی با چهار جبهه ساخت و طراحی گردیده است؛ پس از ورودی ، هشتی بنا قرار دارد که دارای تزئینات کاربندی بسیار زیبا در قسمت سقف و همچنین دارای کلاه فرنگی  نیز می باشد؛ درفضای داخل هشتی نیز طاق نماهائی با پوشش جناغی مشاهده می شود؛ ضلع شرقی دارای یک اتاق سه دری است که درمجاورت آن ورودی زیرزمین مشاهده می شود بالای هرکدام از درها طاق نماهایی باپوشش جناغی دیده می شوند که به طرز زیبائی دارای تزئینات گچ بری می باشند.

  این مقام مسئول زیرزمین های خانه محمود سید هاشمی را به دلیل اینکه کل فضای بنا را دربرگرفته و به هم راه دارند را قسمت جالب توجه این بنا دانست و گفت: ضلع شمالی بنا دارای یک اتاق پنج دری است که ورودی ان داخل راهرو است و دارای یک ایوان بزرگ است؛ ضلع غربی نیز یک اتاق سه دری باپوشش سقف خنچه پوش دارد.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با بیان اینکه قدمت این بنا مربوط به دوره قاجار می باشد و وجه تسمیه آن متاثر از نام خانوادگی مالک فعلی است، گفت: تزئینات گچ بری موجود دربنا و همچنین قرار داشتن در حریم مجموعه ثبتی امیرچخماق از ویژگی های این بنا محسوب می شود.

  دانش یزدی در ادامه تصریح کرد: با توجه به ثبت خانه محمود سیدهاشمی در فهرست آثار ملی این خانه تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی کشور و اداره کل میراث‌فرهنگی استان قرار می‌گیرد و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود جرم محسوب می‌شود.

  گفتنی است: خانه محمود سیدهاشمی با تلاش اداره کل میراث فرهنگی استان یزد اخیرا با شماره 31622 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

  منبع خبر: روابط عمومی
  تاریخ نشر: 1396/01/27
  73 بار

  دیدگاه کاربران