ENGLISH
دوشنبه, 26 آذر 1397 - 9 ربیع الثانی 1440 - December 17, 2018
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  ای صبا با ساکنان شهر یزد از ما بگو

  درودی به گرمی آفتاب و زیبایی آسمان کویر بر همه دوستداران فرهنگ و تمدن کهن ایران¬زمین  

  امروز که خبر تأیید پیشنهاد ثبت جهانی شهر تاریخی یزد در نمایه میراث جهانی در چهل و یکمین نشست این کمیته بر فضای شهر طنین افکنده است، مایه خرسندی و سرافرازی می­دانم که فرجام پیروزمندانه نخستین تجربه ایران را در ثبت شهرهای تاریخی در نمایه میراث جهانی بر همه ایرانیان و ایران­دوستان ارجمند شادباش گویم.

  خدا را سپاس می­گویم که توفیقمان بخشید تا گامی دیگر در راستای پاسداشت این کهن یادگار ماندگار نیاکانمان و این بار با شناساندن آن به جهانیان برداریم و شایسته می­دانم تلاش پیگیر و بی­دریغ همه بزرگوارانی را که در این فرایند پر فراز و نشیب کوشیدند، صمیمانه ارج نهم و برای فرد فرد ایشان آرزوی بهروزی و سرافرازی روزافزون نمایم.

  به راستی که ثبت یزد در نمایه میراث جهانی، تنها ثبت کالبد تاریخی در پیکره شهر نبود که شاید واژه­ها را یارای توصیف حقیقت یزد و ارزش­هایش نباشد. یزد را بلندای تاریخ توصیف می­کند. یزد را پیوند فن و هنر و عشق معنا می­کند. یزد را اندیشیدن برای زیستن و زیستن همراه با اندیشیدن ترجمان می­شود.

  بدون تردید ثبت جهانی شهر تاریخی یزد، نه پایان راه جهانی شدن، بلکه آغاز راهی بی­پایان است به سوی نقطه­های اوج در پیوستگی مسیری تاریخی که از پدرانمان به ارث و از فرزندانمان به امانت داریم. از امروز می­بایست در فضایی سرشار از آرامش و همدلی، دست در دست یکدیگر دهیم، از رهاوردهای این راه تا به امروز بهره جوییم و راهی را که به درستی آن باور داریم و همانا تلاش برای پویایی و بالندگی میراث کهن سرزمینمان است، با گام­هایی استوار ادامه دهیم و تا آنجا بکوشیم که شهر تاریخی یزد در حفاظت از شهرهای تاریخی، الگویی برای جهانیان قرار گیرد.

  و امروز، روز عهدی تاریخی است. از امروز ما ساکنان یزد با جهانیان عهد می­بندیم که تا آنجا که در توان داریم، در پاسداشت این میراث کهن که به امانت به ما سپرده شده، کوشا باشیم و از هیچ تلاشی دریغ نکنیم.

  به امید روزی که یزد، برگ زرینی بر دفتر ارزشمند میراث جهانی باشد...

  منبع خبر: روابط عمومی
  تاریخ نشر: 1396/04/18
  694 بار

  دیدگاه کاربران