ENGLISH
پنجشنبه, 31 خرداد 1397 - 8 شوال 1439 - June 21, 2018
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  چهارسوق بازار خان یزد مرمت و بازسازی گردید

  مرمت سقف آجری چهارسوق بازار خان یزد توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان یزد به پایان رسید.  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، "محمدرضا فلاحتی" با تصریح این خبر گفت: چهارسوق بازار خان یزد در قلب بافت تاریخی شهر و در کنار خیابان تاریخی قیام یزد واقع گردیده است.

  سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان یزد در ادامه گفت: این بنا بخشی از استحداثات محمد تقی خان بافقی است که قدمت آن به دوران زند و افشار باز می گردد.

  این مقام مسئول در خصوص اهمیت این بنا عنوان کرد: چهارسوق بازار خان یزد از نمونه های برجسته معماری دوره زند و افشار در استان یزد محسوب می شود که در موقعیت بسیار مهمی در مجموعه بازار خان و بافت تاریخی شهر یزد قرار دارد.

  وی در ادامه افزود: بنای چهارسوق بازار خان یزد با معماری چشم نواز خود در محل تلاقی دو دهانه اصلی بازار با سقفی بلند و کلاه فرنگی زیبا تماماً با آجر بنا شده است و سه جهت شمال و جنوب و شرق چهار سوق دهانه بازار و ظلع غربی آن سرای موسوم به پنجه علی واقع شده است.

  فلاحتی در خصوص مرمت های انجام شده در چهارسوق بازار خان گفت: اجرای داربست فلزی، جرم گیری سطح آجرها، خالی نمودن بندهای فرسوده، تعویض آجرهای فرسوده، بند کشی باگج به صورت برجسته و اجرای لعاب سطوح آجری را از جمله مهمترین اقدامات مرمتی این چهارسوق زیبا می باشد.

  منبع خبر:
  تاریخ نشر: 1396/04/25
  66 بار

  دیدگاه کاربران