ENGLISH
پنجشنبه, 31 خرداد 1397 - 8 شوال 1439 - June 21, 2018
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  قلعه تاریخی خویدک مرمت گردید

  قلعه تاریخی خویدک توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان یزد مرمت و بازسازی گردید.  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، "محمدرضا فلاحتی" با تصریح این خبر گفت: روستای خویدک از توابع شهرستان یزد می باشد و در فاصله ۲۰ کیلومتری از یزد و در مسیر جاده یزد- بافق قرار دارد .این روستا دارای یک قلعه بسیار بزرگ است که گویا این قلعه خود یک روستا است.

  سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان یزد در ادامه گفت: این قلعه تاریخی که به شماره ۱۳۰۲۹ در مرداد سال ۸۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده از جمله شاهکارهای کویر ایران است که با مصالح کاملاً بومی و با استفاده از روش‌ها و متد معماری سنتی کویر ساخته شده است.

  این مقام مسئول در خصوص اهمیت این بنا عنوان کرد: ساخت و ساز فعلی بنا مربوط به دوران آل مظفر (قرن هشتم هجری) می‌باشد که در چندین مرحله نیز پس از آن تعمیراتی بر روی بنا انجام شده و در بعضی نقاط از جمله سقف یکی از اتاق‌ها خشت‌هایی با ابعاد معمول پیش از اسلام دیده شده که به احتمال قوی مصالحی است که در ساخت و ساز اولیه بنا در پیش از اسلام به کار برده شده و بعد از تخریب مجدد از همان مصالح برای تعمیرات دوباره بنا استفاده شده است.

  وی در ادامه افزود: در کتب تاریخ یزد متعلق به قرن ۹ و ۱۰ هجری به این قلعه اشاره شده که می‌توان از «تاریخ جدید یزد و جامع مفیدی» نام برد. دیواره اطراف قلعه با ترکیب و چینه با ارتفاعی بیش از ۸ متر و با تزییناتی در نمای بیرونی ساخته شده است. ضمن آنکه درب ورودی قلعه با طاق هلالی بلند در ضلع جنوبی قلعه واقع شده است.

  فلاحتی در خصوص مرمت های انجام شده در قلعه تاریخی خویدک گفت: جمع آوری و حمل خاک و نخاله به بیرون از قلعه، استحکام بخشی دیوارها با خشت خام، دیوار چینی فضاها با خشت خام، مرمت و بازسازی تویزه ها و سقف فضاها با خشت خام

  از جمله مهمترین اقدامات مرمتی این قلعه تاریخی و زیبا می باشد.

   

  منبع خبر:
  تاریخ نشر: 1396/04/25
  54 بار

  دیدگاه کاربران