ENGLISH
پنجشنبه, 31 خرداد 1397 - 8 شوال 1439 - June 21, 2018
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  قلعه حسن خان مهرآباد ابرکوه مرمت و بازسازی می گردد.

  قلعه حسن خان مهرآباد ابرکوه، حسب وظیفه ذاتی میراث فرهنگی توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ابرکوه مرمت و بازسازی گردید.  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، "عباس قدیریان" در این خصوص گفت:

  این قلعه تاریخی از بناهای دوره قاجاریه در شهرستان ابرکوه می باشد که تحت شماره13704 مورخ 25/8/84 در فهرست آثار ملی ایران کشور به ثبت رسیده است.

  سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ابرکوه در ادامه افزود: بنای مذکور قلعه‌ای است با حصار چینه‌ای و چهار برج حفاظتی در چهار گوشه که در بخش بهمن و در شمال شرقی شهر مهردشت واقع گردیده است.

  وی از ویژگیهای مهم این بنا به برج حفاظتی استوانه‌ای شکل آن اشاره کرد و افزود: این برج دارای چهار طبقه و پلکانی دورتادور برج است که در داخل از همکف به طبقه آخر می‌رسد و بر روی این برج بادگیر کوچکی وجود دارد که کانالهای بادگیر با دریچه‌ای به هر طبقه تعبیه می‌شود. همچنین وجود قسمت اعیان نشین در جبه شرقی بنا را از دیگر ویژگیهای این بنا برشمرد.

  قدیریان از جمله موارد مرمتی بنا را احیای سقف‌های فروریخته و اجرای سقف گهواره ای، اجرای دیوار چینه ای، اندودکاهگل پشت بام، زیربندی و استحکام بخشی دیوارها، کونوشکنی، اجرای آجر کف پوش و حمل نخاله به خارج از بنا برشمرد.

  این مقام مسئول در ادامه افزود: پس از مرمت این بنای تاریخی، ساماندهی محوطه بیرونی و محوطه سازی اطراف یخچال برزن نیز در دستور کار این اداره قرار دارد.

  منبع خبر:
  تاریخ نشر: 1396/04/25
  53 بار

  دیدگاه کاربران