ENGLISH
سه‌شنبه, 26 تیر 1397 - 5 ذیقعده 1439 - July 17, 2018
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  آماده سازی و تدوین پرونده "باغ شهر تاریخی مهریز" برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور

  سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد: از اواخر سال گذشته پژوهش و مستندسازی محلات بافت شهر تاریخی مهریز آغاز شده و براساس پیشرفت مطالعات می توان گفت پرونده پیشنهاد ثبت باغ شهر تاریخی مهریز در فهرست میراث ملی تا پایان شهریور آماده شود.  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد،"ساشا ریاحی مقدم" در این خصوص گفت: در اسناد مکتوب شکل گیری مهریز را به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی منسوب می دانند و در روزگاران پیشین "مهرگرد" و سپس "مهریجرد" نامیده می شده است. شهر امروزی مهریز از به هم پیوستن پنج سکونتگاه کهن به نام های مهرپادین، مزویرآباد، بغداد آباد، استهریج و منگ آباد بوجود آمده است.

  سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد همچنین افزود: محدوده جغرافیای تاریخی مهریز را می توان یکی از کهن ترین استقرارهای موجود در منطقه کویر مرکزی ایران بیان نمود. سنگ نگاره های پهنه کوه ارنان مربوط به دوران پیش از تاریخ، یافتن خشت هایی از دوران ماد در سکونتگاه اشکانی غربالبیز، آثار یک دخمه بسیار کهنه در پلنگ کوه نزدیک مهریز که گویای سکونت زرتشتیان در سده های بعد از اسلام در آنجاست و همچنین نشانه های سکونت در روزگار کهن بویژه دوران پیش از اسلام در محدوده شهر باستانی فرافر، همگی اسناد موجود بر تأکید سابقه دیرینه استقرار و زندگی در منطقه مهریز است.

  ریاحی مقدم در ادامه اشاره کرد: با توجه به وجود منابع آبی گسترده و قنوات متعدد این منطقه از سرسبزی و طراوت منحصر به فردی برخوردار است. این شهر را می توان توده ای از باغ های بسیار زیبا، زمین های مزروعی وسیع با گونۀ معماری و ساخت متفاوت توصیف کرد که این شکل قرارگیری، گونه های متفاوت خانه- باغ و در سطح کلان الگوی باغ- شهر را بوجود آورده است؛ همین امر باعث شده که معماری، طبیعت و باغ های موجود، در یک تعامل و تأثیر گذاری متقابل قرار گیرند. امیدواریم با ثبت این باغ شهر تاریخی منظر طبیعی و باغات موجود در محدوده به همراه میراث معماری موجود مورد حمایت و حفاظت بیشتر مردم و دستگاه های متولی قرار گرفته و در تدوین طرح های بالادست نیز به صورت شایسته لحاظ گردد.

  منبع خبر:
  تاریخ نشر: 1396/05/22
  61 بار

  دیدگاه کاربران