ENGLISH
سه‌شنبه, 24 مهر 1397 - 6 صفر 1440 - October 16, 2018
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  خانه تاریخی کارگر در شهرستان میبد مرمت و بازسازی می شود

  در راستای اجرای طرح حمایت از مالکین بناهای تاریخی، خانه تاریخی کارگر در شهرستان میبد مرمت و بازسازی می شود.  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، "ساشا ریاحی مقدم" سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل ضمن اعلام این خبر گفت: این خانه که قدمت آن به دوران پهلوی اول برمیگردد درابتدای بلوار قاضی میرحسین، جنب مجموعه کاروانسرای شاه عباسی و در یکی از قدیمی ترین نقاط میبد واقع شده است و به دلیل همجواری با مجموعه کاروانی به خانه رباط شهرت یافته است.

  وی افزود: از ویژگی های این خانه می توان به بادگیر و حیاط و باغچه، ساختمانی با  ساختاری دو جبهه شمالی و جنوبی  که هر یک از جبهه ها دارای صفه هایی تو در تو که با دالانی در ورودی خانه متصل می شوند نمایان است.

  این مقام مسئول تصریح کرد: در راستای اجرای ماده پنجم قانون درخصوص حفظ آثار ملی مصوب 1309 و به منظور حمایت از مالکان، دارندگان و بهره برداران آثار تاریخی این بنا مرمت و بازسازی می شود.

  سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل در خصوص مرمت این بنا گفت: با توجه به اهمیت جایگاهی که این بنا دارا می باشد در دستور کار مرمت اداره میراث فرهنگی میبد و بخش خصوصی قرار گرفت و در حال حاضر نیز مرمت آن ادامه دارد.

  شایان ذکر است: اکثر محلات و مناطق شهری شهرستان میبد به واسطه بافت تاریخی ارزشمند، در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است و از جمله آثار تاریخی این شهرستان باید از نارین ‌قلعه، کاروانسراهای شاهی، کاروانسرا رباط، برج کبوتر خانه، سلطان رشید، قلعه بشنیغان و مسجد جامع میبد نام برد.

  منبع خبر:
  تاریخ نشر: 1396/05/26
  66 بار

  دیدگاه کاربران