ENGLISH
دوشنبه, 26 آذر 1397 - 9 ربیع الثانی 1440 - December 17, 2018
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  هزینه کرد بیست و هشت هزار میلیون ریال برای مرمت بناهای تاریخی استان یزد در طرح های مشارکتی سال 1395

  با توجه به رویکرد مشارکتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در مرمت بناهای تاریخی در راستای حفظ و احیای این آثار ارزشمند و همچنین بسترسازی‌های مناسب در این حوزه، حدود چهل بنای تاریخی استان به صورت طرح های مشارکتی با شهرداری ها، بخشداری ها و دهیاری ها مرمت و احیا شد.  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد "محمدرضا دهستانی" معاونت توسعه مدیریت این اداره کل عنوان کرد: از جمله اقدامات مطلوب و موثر در حفظ و احیای مواریث تاریخی ـ فرهنگی، مرمت و باز زنده سازی آثار تاریخی با جلب مشارکت مالکین می باشد که این اداره کل در سال مالی 1395 با تخصیص اعتبار 28000 میلیون ریال، آثار و بناهای تاریخی ـ فرهنگی استان را مرمت و بازسازی نموده است.

  این مقام مسئول تصریح کرد: باتوجه به بافت جهانی شهر تاریخی یزد، بافت های تاریخی ارزشمند در شهرستان های استان و همچنین وجود تک بناهای شاخص در سراسر استان لزوم حفظ، احیا و نگهداری این میراث ارزشمند از جمله رسالت های اصلی این اداره کل محسوب می شود که در همین راستا این اداره کل با انعقاد تفاهم نامه با بخشداری ها، دهیاری ها و شهرداری ها و هزینه کرد اعتبارات اسناد خزانه در سال مالی 1395 به میزان 28000 میلیون ریال در کل استان، حدود چهل اثر تاریخی را احیا نمود.

  دهستانی افزود: پس از انعقاد تفاهم نامه بخشی از پروژه توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در قالب خرید مصالح و بخشی دیگر از پروژه توسط طرف دوم تفاهم نامه به مرحله اجرا در آمد.

  معاونت توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی یزد اظهار داشت: این مبلغ در کل شهرستان های استان یزد پس از نیازسنجی بناهای تاریخی برای مرمت اجرا شد. میراث فرهنگی در اجرای این یک بخشی از اعتبارات هزینه ای پیش بینی شده را در نظر گرفت و طرف مقابل مشارکت هم به همان میزان اعتبار اختصاص داد، به همین دلیل با انجام آن روند توسعه کار به دو برابر افزایش یافت.

  او خاطرنشان ساخت: تشخیص نوع و میزان مصالح با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دستگاه های مورد تفاهم بوده است و ادارات و نمایندگی های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان های استان نظارت بر پروژه ها را عهده دار بودند.

  محمدرضا دهستانی گفت: اجرای طرح مرمت مشارکتی پروژه های تاریخی استان یزد در تمامی شهرستان های استان و برخی از روستاهای تاریخی اجرا شد و ذینفع تخصیص این اعتبارات تمام مردم استان و به خصوص روستاییان بودند.

  معاونت توسعه مدیریت این اداره کل افزود: در راستای اجرای این طرح تعداد دوازده شهرداری، پنج دهیاری و شش بخشداری مشارکت داشتند و تعدادی از طرح ها نیز به صورت عقد قرارداد با پیمانکار اجرا شد.

  گفتنی است: خشت خام، آجر، گل، گچ، آهک، کاه نرمه، قلوه سنگ و کاه از جمله مصالح مورد نیاز خریداری شده توسط این اداره کل برای اجرای طرح مشارکتی بود.

  منبع خبر:
  تاریخ نشر: 1396/08/11
  77 بار

  دیدگاه کاربران