ENGLISH
سه‌شنبه, 24 مهر 1397 - 6 صفر 1440 - October 16, 2018
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  تقدیر از موزه داران استان یزد به مناسبت روز جهانی موزه

  از موزه داران و مجموعه داران برتر استان یزد طی مراسمی به مناسبت بزرگداشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی تقدیر شد..  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، مراسمی با حضور مسئولین اداره کل میراث فرهنگی استان یزد به مناسبت روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی در سالن کنفرانس اداره کل میراث فرهنگی استان یزد برگزار شد و در آن از موزه داران و مجموعه داران برتر و دست اندرکاران عرصه موزه ها تقدیر به عمل آمد.

   "ساشا ریاحی مقدم"معاون میراث فرهنگی استان یزد در این مراسم ضمن تبریک روز جهانی موزه عنوان کرد: روز جهانی موزه با هدف گسترش موزه های دنیا و همکاری همه جانبه ی علمی ، فرهنگی و صنعتی، در جهت دستیابی به اهداف فرهنگی از طریق هماهنگ ساختن اقدامات بین المللی و تدوین برنامه هایی مؤثر است که دارای خطوط اساسی همکاری مشترک و دو جانبه بین مردم و موزه ها در سطح جهانی باشد .

  وی اظهار داشت: بر اساس همین عقیده،در قطعنامه ی شماره ی5 ِ دوازدهمین مجمع عمومی کمیته ی بین المللی موزه ها ایکوم (ICOM) که در 28 مه 1977 میلادی درمسکو برپا شد ، روز 18 مه برابر با 28 اردیبهشت به عنوان روز جهانی موزه ها اعلام شد  و از آن سال در روز جهانی موزه درهمه ی کشورهای عضو، مراسمی به مورد اجرا گذاشته می شود.

  ریاحی مقدم در خصوص مفهوم موزه تصریح کرد: بر مبنای تعریفی که" ایکوم "از موزه می دهد ، موزه عبارت است  از مکان گردآوری ، نگهداری ، مطالعه ، بررسی کردن و به نمایش گذاشتن نعمتهای فرهنگی یا طبیعی به منظور آموزش ، پژوهش و ارزش دادن به این مجموعه ها و لذت بردن از آنها .

  این مقام مسئول افزود: موزه های جهان و به طبع آن موزه های ایران و استان یزد اهداف زیر را دنبال می کنند:1- نگهداری آثار گذشتگان و نمایش و انتقال آنها به آیندگان .2- ارزیابی و قیاس میان پدیدارهای تاریخی ، عملی ، فنی ، صنعتی و هنری ِ گذشته و حال. 3- ایجاد و تقویت تفاهم میان ملل و اقوام است. 4-شناخت و نمایش سهم اقوال و ملل در فرهنگ و تمدن جهانی .5-اعتلاء و بهبود میزان دانش محصلان، دانشجویان، پژوهشگران و ...  6-جلوگیری از انهدام فرهنگ بومی و ایجاد سدی در برابر فرهنگهای نامأنوس.

  «ساشا ریاحی مقدم» با تاکید بر این نکته که در دنیای امروز کشورهای مختلف با بالا بردن سطح کیفی موزه‌ها در راه جذب گردشگر از هرگونه تلاشی دریغ نکرده و حاصل این تلاش به وجود آمدن انواع موزه در جهان پیرامون ماست، اظهار کرد: خوشبختانه یکی از شاخصه‌ها و جاذبه‌های اصلی گردشگری استان یزد موزه‌های این استان است که دارای تنوع زیادی است.

  او در ادامه یکی از امتیازات موزه های استان یزد را تعدد موزه ها با محتوای مختلف ذکر کرده  و ابراز امیدواری کرد با تجمع برخی از این موزه ها در یک موزه واحد بتوانیم در سالهای آتی شاهد بازدید مخاطبین بیشتری از این موزه ها باشیم.

  ریاحی مقدم در ادامه در خصوص پراکندگی موزه های استان یزد افزود: در سال گذشته ما شاهد یک رویداد بسیار مهم و تاریخ ساز در استان یزد بودیم و آن ثبت جهانی شهر یزد بود، ما در اکثر سایتهای تاریخی جهانی شاهد یک موزه اختصاصی برای آن سایت هستیم. یکی از اهداف میراث فرهنگی استان یزد در شهر جهانی یزد ایجاد موزه ای فاخر و درخور یزد جهانی بود تا بتوان در این موزه فرهنگ، تولیدات، آداب و رسوم و تاریخ مردم استان و شهر یزد را معرفی کرد. برای این منظور از سال 1393 مجموعه صدرالعلمای یزد که در دل بافت تاریخی و جهانی یزد قرار دارد در نظر گرفته شده است.

  این مقام مسئول در خصوص ایجاد موزه بزرگ یزد تصریح کرد: هدف از موزه بزرگ یزد آشنایی گردشگران با محتوای موزه های استان است و در حقیقت این موزه یک درگاه ورودی برای بازدید دیگر موزه های استان است.

  در بخش دیگری از این مراسم موزه داران و مجموعه داران برتر استان یزد با ارائه نظرات و پیشنهادات خود در این زمینه پرداختند.

  در ادامه این مراسم از موزه داران و مجموعه داران بر تر استان و همچنین نمایندگان سازمان ها و نهادهای فعال در زمینه راه اندازی موزه های تخصصی مانند سازمان محیط زیست شهرداری و آموزش و پرورش و دست اندرکاران عرصه موزه ها تقدیر به عمل آمد.

  منبع خبر:
  تاریخ نشر: 1397/02/27
  150 بار

  دیدگاه کاربران