ENGLISH
سه‌شنبه, 24 مهر 1397 - 6 صفر 1440 - October 16, 2018
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  مرمت و بازسازی کاروانسرای تاریخی شاهدیه

  در راستای اجرای طرح حمایت از مالکین بناهای تاریخی، کاروانسرای تاریخی شاهدیه در شهرستان یزد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، "ساشا ریاحی مقدم"معاون میراث فرهنگی استان یزد عنوان کرد: این کاروانسرای تاریخی در منطقه گرد فرامرز(کفل فرامرز) قراردارد و باتوجه به طرح، ساختار و مصالح ساختمانی قدمت آن به دوره صفویه باز می گردد.

  این مقام مسئول با بیان اینکه وجه تسمیه کاروانسرای تاریخی شاهدیه متاثر از نام منطقه ای است که در آن واقع شده است، اظهار داشت: با توجه به اهمیت این کاروانسرای تاریخی، می‏‏‌توان گفت که این بنا به عنوان یک نشانه‏‏ شهری برای منطقه گردفرامرز خودنمایی می‏‏‌کند.

  ریاحی مقدم افزود: ورودی این کاروانسرا در جبهه غربی و در زیر ساباط است و با راهرویی مسقف به حیاط کاروانسرا متصل است. نقشه کاروانسرا به صورت چهار ایوانی بوده و حجره ها دور تا دور حیاط شکل گرفته و اصطبل در جبهه شمالی می باشد. مصالح ساختمانی بکار رفته در بنا تماما از خشت و گل است.

  این مقام مسئول تصریح کرد: در راستای اجرای ماده پنجم قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب 1309 و به منظور حمایت از مالکان، دارندگان و بهره برداران آثار تاریخی این بنا مرمت و بازسازی می گردد.

  وی در خصوص مرمت های درحال انجام این بنای تاریخی و منحصر به فرد گفت: مرمت های در حال انجام این بنا شامل نخاله برداری، استحکام بخشی دیوارها باخشت و دیوار چینی خشتی با مبلغی بالغ بر یک میلیارد ریال می باشد.

  ساشا ریاحی مقدم ابراز امیدواری کرد مرمت و بازسازی این بنا تا اواسط تیر ماه سال جاری به پایان برسد.

  منبع خبر:
  تاریخ نشر: 1397/03/01
  87 بار

  دیدگاه کاربران