ENGLISH
پنجشنبه, 31 خرداد 1397 - 8 شوال 1439 - June 21, 2018
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  جوابیه اداره کل میراث فرهنگی استان یزد در پی انتشار خبر تخریب شبستان مسجد تاریخی پشت آسیاب ابرکوه

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، "مجاهد کرباسی" رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ابرکوه در این خصوص گفت: پیرو انتشار خبری با عنوان (تخریب شبستان مسجد تاریخی پشت آسیاب ابرکوه) در شبکه های مجازی به اطلاع می رساند هیچگونه تخریبی صورت نگرفته بلکه به دلیل بارندگی های اخیر و درخواست های مکرر مردمی به صورت تلفنی و حضوری مبنی بر آسیب دیدگی دیوار شبستان مسجد و خطر ریزش آن، با درخواست شهرداری شهرستان برای رفع خطر و جمع آوری دیوار مشروط به اجرای مجدد آن بدون عقب نشینی و با نمای کاهگلی موافقت شد.  

  "مجاهد کرباسی" در ادامه در خصوص جمع آوری دیوار و رفع خطر صفه های مسجد گفت: قدمت دو صفه ای که رفع خطر گردیده بین 30 تا 40 سال بوده است و بدلیل اینکه این صفه ها خطر ریزش داشته و از تیزه ترک خوره بود، نیاز به رفع خطر اضطراری داشت که شهرداری شهرستان با هماهنگی میراث فرهنگی اقدام به رفع خطر نمود.

  این مقام مسئول در خصوص صفه های رفع خطر شده تصریح کرد: این صفه ها با ملات ماسه و سیمان و به صورت شاخه بزی جهت هماهنگی با بنا در دهه های قبل ساخته شده بود و از نظر قدمت ارتباطی با اصل بنای مسجد که مربوط به دوره صفوی است ندارد.

  او در خصوص مرمت این صفه ها اعلام کرد: بی شک در عملیات مرمتی این صفه ها به سبک سنتی مطابق و همخوان با بنای مسجد باز سازی خواهند شد.

  این مقام مسئول در ادامه ضمن تصریح اهمیت بازسازی و حفظ بافت تاریخی و ثبتی شهرستان تاریخی ابرکوه و تشکر و قدردانی از توجه و دقت نظر مردم به میراث فرهنگی ابراز امید واری کرد با توجه به وسعت بافت تاریخی شهرستان ابرکوه، مردم میراث دوست هریک به عنوان میراث بانان آثار تاریخی این اداره را در حفاظت از بافت های تاریخی یاری رسانند.

  رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ابرکوه در ادامه با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی اخبار صحیح اظهار داشت کلیه حقوق این اداره در خصوص نشر اخبار ناصحیح و مغرضانه پابرجا بوده و این اداره کل در صورت نشر اخبار غیر واقعی و تشویش اذهان عمومی در خصوص میراث فرهنگی به مراجع قضایی شکایت خواهد کرد.

  منبع خبر:
  تاریخ نشر: 1397/03/06
  67 بار

  دیدگاه کاربران